Středa 27. května 2020, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. května 2020 Valdemar

Lidi, chovejte se jako zvířata - alespoň ke svým dětem!

4. 10. 2018 0:30:38
Dne 4. 10. 1226 zemřel františkánský mnich Sv. František z Assisi, který pečoval o opuštěná, nemocná a týraná zvířata. Proto se 4. 10. slaví jako Mezinárodní den zvířat.

Fakt nechápu, proč tak často a s přesvědčením lidé o někom opovržlivě říkají, že se chová jako zvíře, že někdo je svině, prase, že něco je bestiální. Vždyť to, co je označováno jako bestiální, zvířata vůbec nedělají.

Zvířata netýrají ani nezanedbávají svá mláďata, a pokud je výjimečně zabijí (aniž by jim působili zbytečnou bolest), anebo pokud je opustí, bývá to s cílem, aby silnější mláďata přežila, anebo proto, že jsou ve stresu v zajetí. Statisticky ve srovnání s počtem zvířat a lidí je těch zabitých nebo opuštěných zvířecích mláďat rozhodně méně než zabitých, utýraných a rodiči opuštěných dětí. Vždyť jen v České republice bylo během devíti let (od roku 2009, kdy MPSV zahájilo tzv. transformaci péče o ohrožené děti, do konce roku 2017) utýráno k smrti 69 dětí – průměrně 7 dětí ročně. V roce 2013 to bylo dokonce 13 dětí a v loňském roce bylo u nás zachyceno 1 544 týraných dětí – těch neodhalených případů bude ale bohužel několikanásobně víc (viz statistika MPSV- http://www.mpsv.cz/cs/7260).

Mnoho lidských dětí, a možná dokonce většina, by mohla těm zvířecím závidět. Zvířata své děti vychovávají láskyplně vlastním příkladem, učí je hrou, jsou k nim neuvěřitelně něžná a trpělivá a nepůsobí jim za trest bolest. Studiem života vlků bylo například zjištěno, že největší trest – mírné zatřepání s mládětem za kůži na krku – používají vlci jen tehdy, když se mládě příliš vzdálí od smečky, a tím ohrozí své bezpečí. Zvířata chrání své děti i za cenu vlastního života, ať již před predátorem, nebo při živelné pohromě. V médiích proběhlo těch zpráv dost. Třeba o kočce, která se opakovaně vracela do hořícího domu a celá popálená z něj vynášela svá mláďata. Anebo o čápici, která se snažila vynést svá mláďata z hořícího hnízda, ale protože to nedokázala, chránila je vlastním tělem a shořela s nimi.

Příběhy zvířat, která zcela nezištně adoptují opuštěná mláďata i jiného druhu, nebo toulavá fenka, která v odpadcích odhozené lidské novorozeně přinesla v tlamě před dveře nejbližšího domu, dokazují, že zvířata mají soucit i s cizím tvorem.

Zvířata neznásilňují své družky ani svá mláďata, ani se na nich nedopouštějí „domácího násilí“. Naopak, ke svým družkám a matkám svých dětí se chovají ochranitelsky a něžně. Každý, kdo má psa, ví, že pes (normální a nezkažený lidmi) fenu nikdy nenapadne. Není to pro lidské plémě k zamyšlení, jak je možné, že zvířata mají takový respekt k „něžnému“ pohlaví? A neměli by se lidé učit od zvířat a přestat jimi opovrhovat? Je mnoho zemí (Asie, Afrika), kde násilí na ženách je považováno za normu. A ve značné míře se vyskytuje i v zemích, kde je trestně stíháno.

Zvířata bývají velkorysá a nedopouštějí se genocidy – nezabíjejí své druhy. Pokud spolu bojují o samici nebo o území, silnější nezabije svého soka, pokud ten zaujme pozici poraženého nebo pokud se dá na útěk. Zvířata na rozdíl od lidí nezabíjejí ani nemučí nikoho jen tak pro radost.

A zvířecí přátelství - na rozdíl od mnoha lidských - jsou pevná a nezlomná.

Ryzí povahu zvířat si uvědomovali někteří lidé již před sta lety, viz níže báseň lorda Byrona (1788 – 1824) „Pes novofundlandský“.

A tak lidi, chovejme se jako zvířata, a bude na světě dobře...

Pes novofundlandský

Lord Byron

Když pyšný lidský syn se k zemi vrací,

v němž svět krom jména sotva něco ztrácí,

tu sochař v pompě smutku objednaný,

říkáním hrobku zdobí bez příhany.

Když dílo skončí, nápis je tam vryt,

ne čím byl mrtvý, ale čím měl být.

Však chudák pes, v životě přítel pravý,

jenž první vítá, brání do únavy,

jenž celým srdcem patří pánu svému,

bojuje, žije, dýchá jenom jemu,

má po smrti být odklizen jak cár,

že pro nebe prý nemá duše dar.

Zatímco člověk, hmyz ten, praví směle,

že jenom jemu patří nebe celé.

Ach, člověče, ty, jehož chvíle skosí,

ponížen otroctvím a zkažen mocí,

kdo zná tě dobře, odpor popadne ho.

Ty bídná hrstko prachu oživlého!

Tvá láska smilstvo, věrnost prázdný sen,

tvůj úsměv léčka, slovo podvod jen.

Zlý od přírody, šlechtic leda rodem,

ani té dobré šelmy nejsi hoden.

Vy, kdo ten prostý nápis uvidíte,

jděte svou cestou, truchlit nemusíte.

Já jen, kde leží, vyznačit jsem chtěl,

nejlepší přítel, jakého jsem měl.

Autor: Marie Vodičková | čtvrtek 4.10.2018 0:30 | karma článku: 29.00 | přečteno: 830x

Další články blogera

Marie Vodičková

Miminko sebrali matce a dali otci násilníkovi a narkomanovi

Neuvěřitelný případ se už rok odehrává v okrese Šumperk. Tamní okresní soud předběžným opatřením ze dne 31. 5. 2019 č. j. 13 Nc 29/2019-174 odebral desetiměsíčního chlapečka matce, k jejíž péči nikdy nebyly žádné připomínky.

20.5.2020 v 14:13 | Karma článku: 44.90 | Přečteno: 7837 | Diskuse

Marie Vodičková

Když selžou všechny úřady…

Nyní pětiletá Karolínka je po úderech do hlavičky slepá, nevnímá, není schopná pohybu, několikrát denně má epileptické záchvaty. Nebýt neuvěřitelného selhání policie a sociální pracovnice OSPOD, mohla být holčička zdravým dítětem.

21.12.2018 v 12:36 | Karma článku: 31.82 | Přečteno: 1915 | Diskuse

Marie Vodičková

Nechápaví kurátoři a zoufalé OSPODy

Tv Nova se dne 30. 3. 2018 v úvodní reportáži věnovala Metodické příručce MPSV pro sociální kurátory, http://tn.nova.cz/clanek/televizni-noviny/televizni-noviny-30-3-2.html.

11.4.2018 v 17:12 | Karma článku: 30.61 | Přečteno: 1945 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Valijah Rashidová

Jeden z nejlepších receptů severní Indie: Domácí sýr v jemném rajčatovém kari "Lababdar".

Jak jednoduše vyrobit indický domácí sýr panýr jsem vám ukázala v jednom z minulých článků. Dnes vám představuji jednu z nejlahodnějších (a nejjednodušších) kari omáček k tomuto vynikajícímu domácímu sýru.

26.5.2020 v 14:10 | Karma článku: 11.56 | Přečteno: 442 | Diskuse

Andrea Špičáková

Jsme v zajetí vztahů?

Dnešní doba hodně nutí k přemýšlení. Společnost neustále řeší potřebu vztahů a ze singles jsou chudáčci nebo kariéristi. Je to tak ale správně?

25.5.2020 v 21:12 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 414 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog CLXXXVIII.

Občasné názorové neshody rodinného i partnerského formátu nám umožňují dostatečně ocenit řídké okamžiky myšlenkového souznění.

24.5.2020 v 22:58 | Karma článku: 13.76 | Přečteno: 270 | Diskuse

Hana Bočková

Moje první první svatba

Je dobrým zvykem sehnat pěkné a kvalitní bydlení a nakonec si pořídit děti. My jsme s manželem zvolili opačné pořadí. Děti byly pěkné a kvalitní, ale...kostlivci ve skříních...

23.5.2020 v 17:51 | Karma článku: 14.22 | Přečteno: 458 | Diskuse

Jiří Štágl

Střídavá péče

Spíše otázky. V podstatě se ptám, zda máme právo darovat své děti státu? A do jaké míry se musíme držet zákonů své země, když nám je stát bere?

23.5.2020 v 16:35 | Karma článku: 19.32 | Přečteno: 635 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3388

Jsem předsedkyní Sdružení na ochranu ohrožených dětí (www.sood.cz), které jsme založili v roce 2015.Naše sdružení poskytuje v zařízení KOALA okamžitou pomoc dětem a v rámci dalších činností pomáháme rodinám v potížích.

Snažím se ze všech sil napravovat křivdy, které se dál páchají na těch nejzranitelnějších – dětech. Je smutné, že ohrožených dětí u nás stále přibývá, že záchranná síť je tak děravá a každý další zákon, který má děti chránit, je horší než ten předchozí. Současné legislativě a jejím žalostným dopadům v praxi bych se na své blogu chtěla věnovat nejvíce.

Od roku 1990 do konce roku 2015 jsem pracovala ve Fondu ohrožených dětí, předtím 22 let na prokuratuře, později přejmenované na státní zastupitelství, na úseku ochrany dětí.

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...