Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Holčička svůj boj o pěstounskou rodinu vyhrála

13. 05. 2017 0:34:46
Nyní dvanáctiletá Bety ještě před rokem prožívala díky „modernímu“ pohledu na pěstounskou péči nejtěžší období svého života. Matka ji dala v půl roce do rodinného Klokánku v Dubí s tím, že nemá bydlení ani peníze.

Když byly holčičce dva roky a opakované pokusy o její návrat k matce selhaly, souhlasila s pěstounskou péčí „tety“ z tohoto Klokánku a jejího manžela. Dceru zprvu několikrát do roka navštěvovala nebo alespoň zavolala. Po třech letech, když bylo holčičce pět let, se už ani jednou neozvala. Až do deseti let byla Betynka veselé a šťastné dítě, ve škole měla samé jedničky a své nové rodiče i sourozence milovala, stejně tak jako oni ji. K úplné spojenosti jí chybělo jen to, aby se jmenovala jako její náhradní rodina. Pěstounka tedy podala návrh na změnu příjmení.

Po doručení tohoto návrhu se matka náhle probudila a požádala o svěření dcery do své péče. Začala tvrdit, že za ní jezdila, ale pěstounka kontakt neumožňovala. To ale nebyla pravda. Byla jsem u prvního kontaktu po pětileté přestávce. Betynka byla ve stresu, plakala a odmítala s matkou mluvit. Jen pořád opakovala, že chce zůstat tady. Matka se rozčilovala, že je dcera pěstouny „zpracovaná“. Řekla jsem jí, že po tak dlouhé době těžko může čekat jinou reakci. Na moji otázku, proč se pět let neozvala, matka odpověděla, že měla problémy.

Soud přibral znalkyni z oboru psychologie ke zjištění, zda má dívka zůstat u pěstounů, nebo se vrátit k matce. Vyšetření obou pěstounů i nezletilé věnovala znalkyně cca půl hodiny a dospěla k závěru, že dívka je ze strany pěstounů proti matce negativně ovlivňována. V závěru posudku navrhla, aby se vrátila k matce.

Betynka byla zoufalá. Zhoršila se ve škole, často plakala, špatně spala. Ve škole i před sourozenci se několikrát vyjádřila, že kdyby musela odejít, radši se zabije. I když dívence bylo teprve deset let, soudkyně ji vyslechla a po dramatickém jednání ji ponechala v péči pěstounů a udělila i souhlas ke změně příjmení. Matka se odvolala. Naštěstí ještě před odvolacím jednáním vzala svůj návrh na vrácení dcery zpět. Se změnou příjmení však nesouhlasila. Odvolací soud v Ústí nad Labem zcela převzal „moderní“ bezcitný pohled na pěstounskou péči, žádost o změnu příjmení zamítl a ve svém rozsudku ze dne 10. 5. 2016 sp. zn. 13 Co 382/2015 uvedl: „Odvolací soud neshledal důvody pro udělení souhlasu za matku ke změně příjmení nezletilé, i když se matka s nezletilou nestýká, nepodílí se přímo na její výchově a ani řádně neplní svou vyživovací povinnost. Je patrné, že pěstouni nezletilou i ostatní děti podporují v tom, že jsou jejich rodiči, když se nechají oslovovat jako otec a matka. Úkolem pěstounů je v souladu s § 967 o. z. udržovat, rozvíjet a prohlubovat sounáležitost dítěte s jeho rodiči, dalšími příbuznými a osobami blízkými. Mají povinnost umožnit styk rodičů s dítětem a nikoliv je navázat na svou rodinu.“ Jak to ale mají pěstouni udělat, když rodičům je dítě ukradené, už odvolací soud nevysvětlil. Mají snad po nich vyhlásit pátrání? Pokud by úřady postupovaly striktně podle zákona, měly matku už dávno zbavit rodičovské odpovědnosti a pěstouny ustanovit poručníky dívenky.

§ 871 odst. 1 nového občanského zákoníku totiž zní:

Zneužívá-li rodič svoji rodičovskou odpovědnost nebo její výkon, anebo svoji rodičovskou odpovědnost nebo její výkon závažným způsobem zanedbává, soud jej jeho rodičovské odpovědnosti zbaví. Neříká se „může zbavit“, ale „zbaví“. Znamená to, že jsou-li splněny podmínky § 871 odst. 1 NOZ, soud tak musí učinit. Je nesporné, že matka, která pět let „zapomene“ na své dítě a neplní ani vyživovací povinnost, výkon své rodičovské odpovědnosti zanedbává, a to závažně. Jenže, když jde o děti, některá ustanovení se vykládají velmi široce a k jiná se ignorují.

A jaká je situace teď? Matka se již dva roky (od rozhodnutí soudu prvního stupně) neozvala a výživné nadále neplatí. Betynka je zase šťastné a veselé dítě. O svých dvanáctých narozeninách vyslovila své tajné přání. Řekla, že když už je jí teď dvanáct, tak by soud na její přání mohl dát a změnu příjmení povolit.

Nový pohled na pěstounskou péči, prosazovaný MPSV, způsobil mnoha dětem těžká traumata. Pěstouni musí být profíci, kteří dítěti nedovolí, aby je oslovovalo jako rodiče a aby se na ně citově navázalo. Na city dnes není čas. Přesto je pěstounská péče kupodivu nadále považována za náhradní rodinnou péči a pěstoun za náhradního rodiče. Většina dětí v pěstounské péči své bio rodiče nezná. Nová doktrína jim zakazuje, aby nějakého rodiče měli, ačkoli to je ta největší potřeba dítěte – mít mámu a tátu, nebo aspoň jednoho z nich. Není to trochu zvrácené? A nevychovávají se v tomto systému citově zmrzačené děti? Jak se pak budou chovat ke svým vlastním dětem – také jim nedovolí se citově navázat? Pravděpodobně to tak bude, protože co samy nezažily, těžko mohou dál předávat. Takové děti budou stejně deprivované jako děti z ústavů, a pokud budou cestovat z jedné pěstounské rodiny do druhé, budou neméně poškozené. Naštěstí většina pěstounů se k dětem chová postaru – mají je rádi jako vlastní a dovolují jim citově se navázat a oslovovat je jako rodiče. Nový občanský zákoník doznal již několik změn. Doufám, že se podaří prosadit i změnu v chápání pěstounské péče.

Autor: Marie Vodičková | sobota 13.5.2017 0:34 | karma článku: 38.89 | přečteno: 2961x

Další články blogera

Marie Vodičková

MPSV: Čím hůře, tím lépe

Ministerstvo práce a sociálních věcí vysvětluje enormně se zvyšující počty ohrožených dětí tím, že se v posledních letech daří odhalit více případů.

30.4.2017 v 21:13 | Karma článku: 37.39 | Přečteno: 6412 | Diskuse

Marie Vodičková

Dva případy a všemocní znalci

Případ první: Příběh dvou chlapců (nyní 5 a 8 let) z Plzně, odebraných v dubnu 2016 do ústavu proto, že odmítali otce (blíže http://vodickovamarie.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=535813), má i nadále smutné pokračování.

13.2.2017 v 9:25 | Karma článku: 26.30 | Přečteno: 1256 | Diskuse

Marie Vodičková

Jménem republiky zničené dětství i zničené zdraví

Desetiletý Jiří Kronhoffmann se měl na základě rozhodnutí soudu také naučit lásce k otci. Strávil tři měsíce v ústavu, šest let v péči násilného otce, přes dva roky neviděl matku.

22.10.2016 v 22:30 | Karma článku: 33.66 | Přečteno: 1839 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Stručný vzkaz všem nevolícím voličům

Je známým faktem, že nízká volební účast nahrává extrémistickým subjektům. Proč? Protože otrávený umírněný volič se na to prostě vykašle, kdežto naštvaný příznivec extrémistů jde a na just jim to tam hodí.

20.10.2017 v 18:39 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 498 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí pravda a láska, anebo lež a nenávist?

Kdyby bookmakeři přijímali sázky na odpověď na otázku v titulku, vsadil bych směle na vítězství lži a nenávisti. Proč? Protože lídři všech favorizovaných stran nám předváděli především lži, nenávist a osočování svých protivníků.

20.10.2017 v 16:13 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 703 |

Alena Kulhavá

Moji deváťáci zůstali jak opaření stát, když vešli do krypty, kde zahynul Gabčík a Kubiš

Jindy velmi rozverní, na holky, fotbal (ale už i společenské dění a svět) orientovaní habáni zůstali stát, mě i některým z nich zamrazilo a ukápla slza. Proč?

20.10.2017 v 14:55 | Karma článku: 30.51 | Přečteno: 1090 |

Jakub Kouřil

Žebra a maso České republiky

V průběhu plánovaného drancování a vysávání České republiky, už není z čeho brát. Žijeme v prázdné skořápce, v transitní zemí, přes které se přehnalo hejno kobylek. Za sebou zanechaly mezinárodní úmluvy, obchodní smlouvy, zákony..

20.10.2017 v 14:03 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 532 | Diskuse

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 13. - Den, kdy konečně zvítězila pravda a láska....

Podlední díl z cyklu Předvolební pohledy: Tentokrát, jak bude vypadat den, kdy konečně zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí....

20.10.2017 v 11:46 | Karma článku: 18.46 | Přečteno: 437 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3352

Od roku 1990 do konce roku 2015 jsem pracovala ve Fondu ohrožených dětí, před tím 22 let na prokuratuře, později přejmenované na státní zastupitelství, na úseku ochrany dětí. I když zůstávám nadále členkou FOD a fandím Klokánkům, založila jsem spolu s dalšími bývalými pracovníky FOD Sdružení na ochranu ohrožených dětí (www.sood.cz), jehož cílem je obnovit co nejvíc z těch činností, které FOD přestal vykonávat. Je smutné, že ohrožených dětí u nás stále přibývá, že záchranná síť je tak děravá a každý další zákon, který má děti chránit, je horší než ten předchozí. Současné legislativě a jejím žalostným dopadům v praxi bych se na své blogu chtěla věnovat nejvíce. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.