Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

MPSV: Čím hůře, tím lépe

30. 04. 2017 21:13:06
Ministerstvo práce a sociálních věcí vysvětluje enormně se zvyšující počty ohrožených dětí tím, že se v posledních letech daří odhalit více případů.

„Máme více sociálních pracovníků a rovněž se snižuje tolerance společnosti vůči týrání a zanedbávání, máme více podnětů od lékařů a veřejnosti a v tomto kontextu je dobře, že počet zachycených dětí je vyšší, protože jsme schopni poskytnout odpovídající pomoc, prohlásila Mgr. Hana Jamrichová, vedoucí Oddělení ochrany práv dětí a náhradní rodinné péče Odboru ochrany práv dětí MPSV, viz http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2101286-vodickova-varuje-pocty-ohrozenych-deti-rostou-na-vine-je-spatna-situace-rodin.

Z nedávno zveřejněné statistiky MPSV (viz http://www.mpsv.cz/cs/7260) za rok 2016 totiž vyplývá, že negativní trend ve vývoji počtu ohrožených dětí ve srovnání s lety před zahájením tzv. transformace péče o ohrožené děti pokračuje. Ve srovnání s rokem 2009, kdy byla zahájena "transformace", vzrostl v roce 2016 počet týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí víc než dvojnásobně – ze 4 447 v roce 2009 na 9 416 v roce 2016. Jde o nárůst o 111 %!

Počty dětí zemřelých v důsledku týrání nebo jiného špatného zacházení vzrostly ze dvou v roce 2006 na devět v roce 2016. Počty dětí, které utrpěly tělesné poškození, vzrostly ze 42 v roce 2006 na 140 v roce 2016. Počty dětí hospitalizovaných v důsledku špatného zacházení se zvýšily ze 105 v roce 2006 na 198 v roce 2016. Tyto parametry se zvýšily i ve srovnání s rokem 2015.

Počty dětí týraných, zanedbávaných a zneužívaných v náhradních rodinách se zvýšily ještě markantněji - ve srovnání s rokem 2009 se v roce 2016 jedná o nárůst čtyřnásobný - o 305 % (z 97 v roce 2009 na 393 v roce 2016), podrobněji viz http://www.sood.cz/nevesela-statistika-mpsv/. .

Vysvětlení MPSV kulhá na obě nohy. Z žádných relevantních skutečností nevyplývá, že by veřejnost byla ochotnější upozorňovat příslušné orgány na ohrožené děti víc než před deseti lety. Zvláště pak, když je dehonestována a v médiích vláčena psycholožka, která, jak jí to ukládá zákon, oznámila policii skutečnosti, ze kterých vyplývalo podezření na pohlavní zneužívání dítěte. Jako by to byla ona, kdo může za následnou sebevraždu podezřelého. Ochotu upozornit na týrání, zneužívání nebo závažné zanedbávání dítěte nezvyšují ani zveřejněné případy, kdy například matka, která se svěří odborníkům o svém podezření na zneužívání dítěte ze strany otce, je odsouzena k nepodmíněnému trestu odnětí svobody za křivé obvinění - za situace, kdy výsledek gynekologického vyšetření byl "nejednoznačný", viz http://plzen.idnes.cz/soud-potrestal-krive-obvineni-ze-zneuzivani-ditete-fyj-/plzen-zpravy.aspx?c=A160930_133046_plzen-zpravy_pp.

Kromě toho uspokojení MPSV odporují i ta statistická data, která nejsou na vnímavosti okolí závislá – jde zejména o počty dětí utýraných, dětí hospitalizovaných a dětí, které v důsledku špatného zacházení utrpěly tělesné poškození, kde ve srovnání s rokem 2006 došlo v roce 2016 k několikanásobnému nárůstu. Stejně tak na vnímavosti okolí zřejmě nezávisí čtyřnásobné zvýšení počtu dětí týraných, zneužívaných a zanedbávaných v náhradních rodinách (z 97 v r. 2009 na 393 v r. 2016). Náhradní rodiny byly pod kontrolou úřadů i v roce 2009.

Důvody tohoto neveselého vývoje bohužel spočívají v tzv. transformaci péče o ohrožené děti (štědře podporované Norskými fondy), o kterou se od roku 2009 snažil ministr Drábek podle rad pana Macely, hlavního propagátora novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí účinné od roku 2013. Ta měla „transformaci“ dovršit. Ve snažení pánů Drábka a Macely neméně usilovně pokračuje ministryně Marksová.

To, že zmíněná novela byla jeden velký omyl, nakonec MPSV přiznalo, když v roce 2015 odůvodňovalo (v materiálu předloženém sněmovně) nutnost přijetí novely zákona o sociálních službách slovy: Cílem nové právní úpravy je nastavit podpůrný a pomáhající systém, nabízející účinnou ochranu dětem a rodinám a fungující na principu partnerství a spolupráce. Stávající systém nevede k účinné ochraně dětí a není důvěryhodným partnerem rodin (konec citátu).

Že by se to po dvou letech změnilo a stávající systém již děti chránil účinně? Bohužel ne. Změny ve vedení i v obsazení Oddělení ochrany práv dětí a náhradní rodinné péče a Odboru ochrany práv dětí MPSV jsou tak časté, že noví vedoucí ani referenti netuší, co tvrdili ti před nimi. Lidé, kteří prošli praxí na „péčích o dítě“, byli až na výjimky odejiti a „transformace“ se chopili osoby bez praxe na úseku ochrany dětí. Stačilo, že zavrhovali všechno, co dosud fungovalo, a že si pro rozumy jezdili do Norska a Velké Británie. A takto vyzbrojeni se chopili transformace, jejímž cílem mělo být, že prakticky všechny děti budou moci zůstat ve svých biologických rodinách. Jen v krajním případě budou umístěny k profesionálním pěstounům, jejichž hlavním cílem bude návrat dítěte zpět do původní rodiny. Ústavy postupně zaniknou, neb nebudou zapotřebí. Ministr Drábek přesvědčoval poslance k přijetí novely i tvrzením, že od roku 2014 již žádné dítě nebude nově umístěno do kojeneckého ústavu (každoročně je jich stále kolem tisíce). O tom, že v celé EU je 140 tisíc dětí v ústavech, že ve Velké Británii podle výzkumu z roku 2010 projde 10 procent dětí během jednoho roku třemi a více pěstounskými rodinami a že bylo zjištěno 1 500 dětí, které prošly dvaceti a více rodinami, tvůrci „transformace“ taktně pomlčeli.

Důvodů naší smutné statistiky je bohužel víc:

  • Především je to zhoršování sociální situace rodin, nárůst rodičů závislých na alkoholu, drogách a hazardních hrách.
  • Rovněž nedostatek vhodného bydlení, zpožďující se sociální dávky a jejich přiznávání až na základě předchozího tříměsíčního období, zastavování dávek pro nedodání nějakého dokladu a zejména pak lichvářské úroky a penále při exekucích přivádějí rodiny s dětmi do velmi těžkých a mnohdy neřešitelných situací, které nezřídka vedou k nervozitě a agresivitě vůči dětem a k jejich zanedbávání.
  • Kromě toho i v důsledku rozpadu pediatrické péče a zrušení školní lékařské péče dochází k pozdějšímu odhalování týraných a závažně zanedbávaných dětí, kdy jim často již jde o život. Rodiče, kteří týrají své děti, často mění místa pobytu, a pokud vůbec jdou se zraněným dítětem k lékaři, pak obvykle jen na pohotovost.
  • Na terénní sociální práci mají OSPODy mnohem méně času než před novelou z roku 2013, která je zavalila množstvím nové a zcela zbytečné administrativy. Navíc návštěvy pracovníků OSPOD jsou zpravidla předem ohlášené, aby rodina byla zastižena. Mimo pravidelnou pracovní dobu totiž OSPOD nepracuje - jen jedna sociální pracovnice má pohotovost na telefonu, který není veřejně známý (má ho pouze policie). I toto je „vymoženost“ zmíněné novely.
  • Děti jsou často ponechávány v naprosto otřesných podmínkách, neboť je tlak z MPSV, aby jich v ústavech bylo co nejméně (přechodní pěstouni nemají zájem o starší děti nebo skupiny sourozenců). I na to si sociální pracovníci často potají stěžují, musí však držet ústa a krok.

V případě zvyšujícího se počtu týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí v ČR tedy slogan „čím hůře, tím lépe“ není zrovna namístě.

Autor: Marie Vodičková | neděle 30.4.2017 21:13 | karma článku: 37.39 | přečteno: 6412x

Další články blogera

Marie Vodičková

Holčička svůj boj o pěstounskou rodinu vyhrála

Nyní dvanáctiletá Bety ještě před rokem prožívala díky „modernímu“ pohledu na pěstounskou péči nejtěžší období svého života. Matka ji dala v půl roce do rodinného Klokánku v Dubí s tím, že nemá bydlení ani peníze.

13.5.2017 v 0:34 | Karma článku: 38.89 | Přečteno: 2961 | Diskuse

Marie Vodičková

Dva případy a všemocní znalci

Případ první: Příběh dvou chlapců (nyní 5 a 8 let) z Plzně, odebraných v dubnu 2016 do ústavu proto, že odmítali otce (blíže http://vodickovamarie.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=535813), má i nadále smutné pokračování.

13.2.2017 v 9:25 | Karma článku: 26.30 | Přečteno: 1256 | Diskuse

Marie Vodičková

Jménem republiky zničené dětství i zničené zdraví

Desetiletý Jiří Kronhoffmann se měl na základě rozhodnutí soudu také naučit lásce k otci. Strávil tři měsíce v ústavu, šest let v péči násilného otce, přes dva roky neviděl matku.

22.10.2016 v 22:30 | Karma článku: 33.66 | Přečteno: 1839 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Stručný vzkaz všem nevolícím voličům

Je známým faktem, že nízká volební účast nahrává extrémistickým subjektům. Proč? Protože otrávený umírněný volič se na to prostě vykašle, kdežto naštvaný příznivec extrémistů jde a na just jim to tam hodí.

20.10.2017 v 18:39 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 498 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí pravda a láska, anebo lež a nenávist?

Kdyby bookmakeři přijímali sázky na odpověď na otázku v titulku, vsadil bych směle na vítězství lži a nenávisti. Proč? Protože lídři všech favorizovaných stran nám předváděli především lži, nenávist a osočování svých protivníků.

20.10.2017 v 16:13 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 703 |

Alena Kulhavá

Moji deváťáci zůstali jak opaření stát, když vešli do krypty, kde zahynul Gabčík a Kubiš

Jindy velmi rozverní, na holky, fotbal (ale už i společenské dění a svět) orientovaní habáni zůstali stát, mě i některým z nich zamrazilo a ukápla slza. Proč?

20.10.2017 v 14:55 | Karma článku: 30.51 | Přečteno: 1090 |

Jakub Kouřil

Žebra a maso České republiky

V průběhu plánovaného drancování a vysávání České republiky, už není z čeho brát. Žijeme v prázdné skořápce, v transitní zemí, přes které se přehnalo hejno kobylek. Za sebou zanechaly mezinárodní úmluvy, obchodní smlouvy, zákony..

20.10.2017 v 14:03 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 532 | Diskuse

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 13. - Den, kdy konečně zvítězila pravda a láska....

Podlední díl z cyklu Předvolební pohledy: Tentokrát, jak bude vypadat den, kdy konečně zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí....

20.10.2017 v 11:46 | Karma článku: 18.46 | Přečteno: 437 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3352

Od roku 1990 do konce roku 2015 jsem pracovala ve Fondu ohrožených dětí, před tím 22 let na prokuratuře, později přejmenované na státní zastupitelství, na úseku ochrany dětí. I když zůstávám nadále členkou FOD a fandím Klokánkům, založila jsem spolu s dalšími bývalými pracovníky FOD Sdružení na ochranu ohrožených dětí (www.sood.cz), jehož cílem je obnovit co nejvíc z těch činností, které FOD přestal vykonávat. Je smutné, že ohrožených dětí u nás stále přibývá, že záchranná síť je tak děravá a každý další zákon, který má děti chránit, je horší než ten předchozí. Současné legislativě a jejím žalostným dopadům v praxi bych se na své blogu chtěla věnovat nejvíce. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.